Hala w Mościcach, czyli jak się planuje wydatki

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Hala w Mościcach, czyli jak się planuje wydatki

Post autor: Goscinny »

Pełna informacja: http://www.tarnow.pl/media/index.php?id=3866

Ogólnie chodzi o to, że wyremontowano halę przy szkole w Mościcach. Brawo! Ale....
Czytam takie oto zdanie: zakres prac był ogromny, mimo to udało się go wykonać dużo mniejszym nakładem kosztów, niż pierwotnie planowano. Zamiast 6 milionów złotych pochłonął bez mała półtora miliona. i włos mi się jeży na głowie.
Jak można się pomylić i przeszacować koszty czterokrotnie! Rozumiem, gdyby w planie było 2mln a zrobiono za 1,5mln, ale nie z 6 zrobiło się 1.5!
Ktoś wziął sobie koszty z sufitu, ktoś to bez zastanowienia klepnął, wpisano do budżetu i jedziemy. W końcu to nie nasze pieniądze, prawda, tylko miejskie.
Zapewne teraz ten co "oszczędził" 4,5mln, dostanie premię. Ten, co wyliczył 6 mln pewnie kary nie dostanie.


Deto
Thesmothetai
Posty: 1350
Rejestracja: 07-09-2009, 12:50
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Deto »

I co tu się dziwić.

Podobnie miasto chce zrobić interes, przejmując tereny ZKS Unia, za 5 milionów długu. Tereny i obiekty sa warte co najmniej kilka razy więcej.

Szkoda słów na to co się dzieje...


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Goscinny pisze:W końcu to nie nasze pieniądze, prawda, tylko miejskie.
To sa NASZE pieniądze, żadne miejskie.
Goscinny pisze:Jak można się pomylić i przeszacować koszty czterokrotnie! Rozumiem, gdyby w planie było 2mln a zrobiono za 1,5mln, ale nie z 6 zrobiło się 1.5!
Chciałbym przypomnieć sprawę budowy stadionu narodowego gdzie koszt wzrósł juz kilkukrotnie, czyli sie da. Co do naszej obniżki może ktoś wydygał kontroli czy czegoś (a nawiasem zbliżają sie wybory) i wydał kasy tyle ile potrzeba.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 11072
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

trix, nie załapałeś - ja on "nie naszych pieniądzach" pisałem z punktu widzenia tego, kto je wydaje z miejskiej kasy, a nie z pozycji mieszkańca :mrgreen:


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Wiem o co chodzi, ale mnie takie twierdzenie bulwersuje. Ogólnie to nie uważam ze jak coś jest "nie moje" to mam to roztrwonić czy rozkraść i nie wazne czy to jest remont hali czy ławka w parku. Zbudowane za nasze dla nas.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Nie znamy całości prac. Sam miałem okazję się przekonać, że różnie bywa. W kalkulacji remontu mieszkania ująlem wymianę legarów - a okazalo się, że są zdrowe, mocne i nie wymagają remontu.

Przykład : wliczyli na przykład remont dźwigarów dachowych - bo z ogledzin wynikało -> do wymiany. Jak zdjęli dach to się okazało, że wymienić trzeba jeden dźwigar a nie 20. I cena spadła.

Wiec za nim zaczniemy nażekać, że ZA TANIO - sprawdźmy dlaczego.

Jeśłi dla tego, że nie było potrzeby to SUPER, ale jeśli dlatego, że ktoś głupot narobił w projekcie czy nie wykonano wszystkich prac to WTOPA.

Może by Kuba swoimi kanałami się dowiedział jak to było?


Weredyk

Post autor: Weredyk »

Jak pisałem na Intarnecie - szkoda ze UMT nie wskazał, ze koszty mialy sie kształtowac w wysokosci 20 mln zł. Wtedy jeszcze mozna byloby sie pochwalic jeszcze wiekszymi umiejetnosciami oszczedzania.


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Wybory sie zblizają czas cudów nadchodzi.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Myślę, że tu nie chodzi o przeszacowanie kosztów i jakiś błąd a po prostu ograniczony zakres prac remontowych. Kapitalny remont tej Hali faktycznie był na tyle szacowany, widocznie ograniczono zakres robót... ale żebyśmy wszyscy mieli wiedzę w tym temacie zapytam dokładnie z czego wynikają te różnice.
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?



Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Otóż z tego co się dowiedziałem od Dyrektora Wydziału Realizacji Inwestycji, to tam w tej Hali nie jest wyremontowane ani zaplecze ani mała sala, również nie ma elewacji zewnętrznej, czy innych prac związanych z kapitalnym remontem. Jeżeli by to wszystko teraz wliczyć Kapitalny remont zamknął by się w kwocie ok 4 milionów, co biorąc pod uwagę spadek cen choćby materiałów budowlanych i robocizny miałoby sens. Tym bardziej, że te szacunki robiła firma projektowa i jak zawsze przy takiej okazji to są szacunki. A pochodzą one sprzed blisko 2 lat, więc trzeba mieć poprawkę na całość sytuacji.

Natomiast inna bajka już jest to, że wiadomość na stronie internetowej jest źle zredagowana i wprowadza w błąd, jakoby to samo zamiast 6 milionów kosztowało bez mała 1,5 miliona. Tu się z Wami zgadzam.

Pozdrawiam
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

Jedynym, co mnie na tej hali denerwuje, jest brak trybun bocznych, które usunięto podczas remontu. Czy można by skombinować jakieś składane - przewoźne, choćby ze 3 moduły :), bo oglądanie koszykówki zza kosza nie zawsze jest takie fajne :). Wiem, że hala jest szkolna, ale czy można by coś w tym temacie pomyśleć i zakupić/wypożyczyć takie coś co jest choćby nawet na TOSIRze:-)...

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

TomekMKM: tak korzystając z okazji, to popraw się z pisaniem na swojej stronie, bo ledwo weszedłem i już znalazłem w jednym zdaniu kilka błędów. Aż strach czytać dalej. Tu masz przykład:
"MPK Tarnów otwierając przetarg nieograniczony na zakup ośmiu autobusów fabrycznie nowych sprawiło swojim padażerom niejako prezent Bożonarodzeniowy."

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2340
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: TomekMKM »

Już poprawione, po drodze znalazłem także kilka innych literówek..., ale nie o tym temat, także nie urządzajmy sobie tutaj OT :).

ODPOWIEDZ