Tarnowski Teatr - czy jeszcze żyje

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Tarnowski Teatr - czy jeszcze żyje

Post autor: Marcin Zaród »

Polecam artykuł Łukasza Maciejewskiego w dzisiejszej TEMI... Czy nikt z ludzi mieszkających w Tarnowie tego problemu nie zauważył i trzeba było Łukasza? (sam zabierając głos w sprawie nieudanego sloganu reklamowego miasta po angielsku zastanawiałem się, czemu u licha żaden anglista wcześniej się nie odezwał... teraz trochę rozumiem, dlaczego... zero efektów, a tylko człowiek podpada...)

Myślę, że czas podyskutować o tym, czy teatr to tylko mury, czy jednak działalność artystyczna. Bo na mury wszyscy czekamy, a co potem?


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

Mysle, ze teraz wszyscy pozwolili teatrowi na chwile marazmu, spowodowanego wspomnianym wlasnie remontem. Pozostaje miec nadzieje, ze po zakonczeniu remontu - dzialanosc teatru ruszy ze zdwojona sila;
poki co - mozna miec spore pretensje do sposobu promocji i organizacji Talii - i tu wszystkich niedociagniec niestety nie da sie wytlumaczyc ograniczeniami lokalowymi. Promocja - zerowa, w mediach ogolnopolskich na temat Talii - cisza,organizacja - fatalna, megazamieszanie z wejsciowkami i biletami; i cale szczescie, ze spektakle wartosciowe.
Mysle, ze mozna bylo w tym roku Talii nie organizowac, za to zorganizowac ja w przyszlym - ale tak, zeby wszystkim przyslowiowe buty pospadaly.
A co do Lukasza Maciejewskiego...
Bylam niedawno w kinie Millenium na filmie w ramach rozpoczynajacego sie cyklu "Goscie Lukasza Maciejewskiego', w ktorym maja byc prezentowane wyjjatkowo ciekawe i wartosciowe filmy.
I co?
na seansie - 15 osob, na spotkaniu z rezyserem filmu - zostalo ledwie 5.
A ktos z was o takim cyklu slyszal w ogole?
O takich spotkaniach z tworcami?
Bo trzeba bylo naprawde gleboko w necie grzebac, albo przy MFK mieszkac, zeby sie o tym dowiedziec.
Czyli - jak wyzej: promocja - żadna, organizacja - fatalna.....
Drzazge w oku blizniego dostrzezesz, a belki we wlasnym - nie....

:roll:


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

A ktos z was o takim cyklu slyszal w ogole?
Ja nie...

Podobnie z Talią. Jak sobie wczoraj przypomniałem, że gdzieś w październiku chyba jest to się okazało że już trochę za późno. ZERO promocji.


Dom
Archont
Posty: 802
Rejestracja: 06-10-2010, 13:53

Post autor: Dom »

Dokladnie, zero promocji. Sprawdzam co chwila repertuar naszych kin i normalnie jest masakra. W marzeniu same tworki 3D, a w millenium jak juz cos leci dobrego to trzeba miec nie lada szczescie zeby sie o tym dowiedziec. Przez chwile bodajze w sierpniu lecial Powazny czlowiek, a dowiedzialem sie o tym zupelnie pryzpadkiem. Pamietam tez jak ok rok temu w millenium puszczali dom zly, przybylismy ze znajomymi ale pan nam oswiadczyl, ze nie pusci filmu bo jest za malo osob.

Podobnie z Talia tegoroczną, raptem kilka dni temu dowiedzialem sie, ze jest:)

A zapotrzebowanie na dobre filmy chyba jednak jets, co bylo widac na TNF.


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

sainte_nitouche pisze:A co do Lukasza Maciejewskiego...
Bylam niedawno w kinie Millenium na filmie w ramach rozpoczynajacego sie cyklu "Goscie Lukasza Maciejewskiego', w ktorym maja byc prezentowane wyjjatkowo ciekawe i wartosciowe filmy.
I co?
na seansie - 15 osob, na spotkaniu z rezyserem filmu - zostalo ledwie 5.
A ktos z was o takim cyklu slyszal w ogole?
O takich spotkaniach z tworcami?
Ale przyznasz ze film kiepski... ;)

A informacje o cyklu - ZEROWE.
Może to zamierzenie...? ;) Niszowo i studyjnie...? ;)

Co do TALII - to wyraziłem już moją krytykę w wątku o teatrze i nie chcę sie więcej denerwować :mrgreen:


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

A informacje o cyklu - ZEROWE.
Może to zamierzenie...? ;) Niszowo i studyjnie...? ;)
Ja akurat afisze z Łukaszem Maciejewskim i jego cyklem widziałem na mieście na słupach TCK i nawet się wybierałem, ale czas nie pozwolił.

Może po prostu za dużo jest tych plakatów a na słupach TCK to w ogóle mozaika i nic z tego nie wiadomo...
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

A moze wreszcie instytucje kulturalne miasta (jest ich ze trzy na krzyz) porozumialyby sie miedzy soba i zrobily cos wspolnie?
Albo chociaz sobie w droge nie wchodzily?
Bo teraz jest tak, ze dlugo-dlugo nie dzieje sie nic, a potem naraz - impreza w TCK, fajny film w Marzeniu, jeszcze lepszy w Millenium, do tego premiera teatralna, na okrase jakis koncert - trzeba cos wybrac, i w efekcie - wszedzie frekwencja marna.

Nie mozna bylo spektakli Talii prezentowac wszystkich w Marzeniu? Albo w MFK?
Dziwie sie szczerze zaproszonym teatrom, ze zgodzily sie prezentowac spektakle w czyms tak zalosnym jak sala w palacu mlodziezy. Dobre na wystep szkolnego teatrzyku a nie krajowych slaw Melpomeny.
Nie wiem komu podlega MFK, nie wiem, komu TCK, nie wiem ktore kino komu przynalezy - szczerze mowiac, wisi mi to. Nie musze tego wiedziec, ktora instytucja ktorej nie lubi i za co.
Ale brak dobrej woli wspolpracy niestety widac.

.


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

Jakub Kwaśny pisze:Może po prostu za dużo jest tych plakatów a na słupach TCK to w ogóle mozaika
Na pewno - za duzo w jednym miejscu ;) Nie sztuka nakleic 5 na jednym słupie...
A tak naprawde - wystarczyloby klarownie przedstawic rzeczy w repertuarze...
I jakies informacje CIUT wczesniej niz pare dni przed bo nie wszyscy siedza w domu czekajac zeby "cos sie działo"... Ludzie maja zycie. A informacje kilka dni przed wydarzeniem to troche mało. Bo chyba nie wszystko dzieje sie tak ad hoc w kulturalnych instytuacjach naszego miasta - a czasem tak to wygląda...


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

sainte_nitouche pisze:A moze wreszcie instytucje kulturalne miasta (jest ich ze trzy na krzyz) porozumialyby sie miedzy soba i zrobily cos wspolnie?
Albo chociaz sobie w droge nie wchodzily?
Bo teraz jest tak, ze dlugo-dlugo nie dzieje sie nic, a potem naraz - impreza w TCK, fajny film w Marzeniu, jeszcze lepszy w Millenium, do tego premiera teatralna, na okrase jakis koncert - trzeba cos wybrac, i w efekcie - wszedzie frekwencja marna.

Nie mozna bylo spektakli Talii prezentowac wszystkich w Marzeniu? Albo w MFK?
Dziwie sie szczerze zaproszonym teatrom, ze zgodzily sie prezentowac spektakle w czyms tak zalosnym jak sala w palacu mlodziezy. Dobre na wystep szkolnego teatrzyku a nie krajowych slaw Melpomeny.
Nie wiem komu podlega MFK, nie wiem, komu TCK, nie wiem ktore kino komu przynalezy - szczerze mowiac, wisi mi to. Nie musze tego wiedziec, ktora instytucja ktorej nie lubi i za co.
Ale brak dobrej woli wspolpracy niestety widac.

.
Santusia, w tym mieście wiele się nie da. Niestety. Kiedy jakiś czas temu wydział kultury chwalił się kalendarzem imprez (taka fajna elektroniczna wersja - www.kultura.tarnow.pl) to ja się bardzo ucieszyłam. Zapewniano, że ma to pomóc w koordynacji imprez, by nie zdarzały się wieczory zapchane wydarzeniami, a potem tygodnie bez ani jednej wystawy czy spotkania (poszczególne instytucje miały mieć podgląd w kalendarz już na etapie planowania wydarzeń kulturalnych) . W sumie to TCK tego się trzyma, przeniósł wernisaże na środę, galeria Hortar też wybrała sobie inny dzień, ale generalnie to jak dostaję plan na dany miesiąc i dokładnie go poczytam, to wieczory, gdzie jest impreza za imprezą są normą. Mądrzejsi ode mnie twierdzą, że to daje wybór. Ja tak nie uważam.

I taki drobiazg jeszcze - nie ma już MFK, jest MCK - Mościckie Centrum Kultury, a od 5 listopada będzie to już Centrum Sztuki Mościce.

Talia to już w ogóle inna historia. Tak 3-4 edycje wstecz, Talię było widać na mieście. Nie tylko plakaty, ale przewieszki itd. Teraz cisza.
O byt teatru spokojna nie jestem. Z prostego powodu - pieniędzy na kulturę jest mało. Nowy budynek teatru to większe koszty utrzymania, funkcjonowania... Ile zostanie na sztukę?


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

halford pisze:Podobnie z Talią. Jak sobie wczoraj przypomniałem, że gdzieś w październiku chyba jest to się okazało że już trochę za późno. ZERO promocji.
Hmmm, to może warto zaglądać na tarnowskie portale, tarnowską prasę przeglądać... Pierwsze informacje o Talii pokazały się we wrześniu, a termin festiwalu już chyba przed wakacjami był znany.


sainte_nitouche
Archont
Posty: 937
Rejestracja: 23-11-2009, 15:45

Post autor: sainte_nitouche »

>>> taki drobiazg jeszcze - nie ma już MFK, jest MCK - Mościckie Centrum Kultury, a od 5 listopada będzie to już Centrum Sztuki Mościce. >>>

I wlasnie o tym mowie - zwisa mi lagodnie mowiac jak sie to zwie; fundacja, centrum, sztuka czy tez dziupla pana Stasia. I nie musze wiedziec, kto za tym stoi i skad biora pieniadze. Ale chce wiedziec, jakie i kiedy imprezy organizuja.

>>>Pierwsze informacje o Talii pokazały się we wrześniu, a termin festiwalu już chyba przed wakacjami był znany.>>>

Fakt, informacje o terminach byly - ale reszty danych trzeba bylo sie dogrzebywac dwa metry pod ziemia. Zdobycie biletow z cudem graniczylo;

>>>O byt teatru spokojna nie jestem. Z prostego powodu - pieniędzy na kulturę jest mało. Nowy budynek teatru to większe koszty utrzymania, funkcjonowania >>>

I to jest dobre pytanie dla 'kandydatow na radnych' jak sie okazalo jest ich tu cala masa.
Ale jakos na razie tylko politycznie sie przepychaja i o byt nauczycielski troszcza.
Jak o kulture nie zadbaja, to sama nauka inteligenta nie wyprodukuja...


:evil:


kari
Thesmothetai
Posty: 1104
Rejestracja: 18-09-2010, 15:11

Post autor: kari »

Dyrektor Żentara prowadził już teatr to powinien znać się na rzeczy


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Dorota1975 pisze:
halford pisze:Podobnie z Talią. Jak sobie wczoraj przypomniałem, że gdzieś w październiku chyba jest to się okazało że już trochę za późno. ZERO promocji.
Hmmm, to może warto zaglądać na tarnowskie portale, tarnowską prasę przeglądać... Pierwsze informacje o Talii pokazały się we wrześniu, a termin festiwalu już chyba przed wakacjami był znany.
Promocja nie polega na tym, że widz ma szukać, czytać, dopytywać, grzebać w Internecie i kto tam wie gdzie jeszcze aby dowiedzieć się kiedy jest dane wydarzenie. Promocja polega na tym, że widz wie o czymś mimo że absolutnie go to nie interesuje. Taka mała różnica między prawdziwą promocją a tym co funduje tarnowski teatr.


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

Dorota1975 pisze:Pierwsze informacje o Talii pokazały się we wrześniu, a termin festiwalu już chyba przed wakacjami był znany.
HEHE.. No termin tak. Tylko terminarz i program pojawił sie prawie rowno ze sprzedażą biletów, których większość (zwłaszcza na njlepsze spektakle) i tak była zarezerwowana przez różnego typu "instytucje" - wiec tłumaczenie "temin był znany" jest kiepskie... Bo sobie tygodnia urlopu na wszelki wypadek wtedy nie wezmę...
kari pisze:Dyrektor Żentara prowadził już teatr to powinien znać się na rzeczy
Własnie... Powinien. A nie bardzo na to wygląda.
Ostatnio zmieniony 20-10-2010, 20:50 przez tarnowiack, łącznie zmieniany 1 raz.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

halford pisze:Promocja polega na tym, że widz wie o czymś mimo że absolutnie go to nie interesuje. Taka mała różnica między prawdziwą promocją a tym co funduje tarnowski teatr.
taka promocja, inna niż czysta informacja, wymaga i kasy i pomysłów. pamiętam czasy, kiedy premierowe spektakle reklamowali wolontariusze, spacerując po mieście w teatralnych strojach.

Poza tym jak tu mówić o prawdziwej promocji, gdy ze zdobyciem zwykłej informacji mam czasami problemy :P

ODPOWIEDZ