WIELKI TARNÓW - INFRASTRUKTURA I TRANSPORT

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Re: WIELKI TARNÓW - INFRASTRUKTURA I TRANSPORT

Post autor: pb »

Jakub Kwaśny pisze:DECENTRALIZACJA KOMPETENCJI

W tym miejscu wracam do zasygnalizowanego przeze mnie już pomysłu – zwiększania kompetencji Radom Osiedli. Może się to jednak odbyć tylko wtedy, gdy Rady te będą miały możliwość podejmowania decyzji – a co za tym idzie odpowiedni budżet!

Temat decentralizacji był tu poruszany nie raz. O ile pomysł jest generalnie interesujący (mój - delikatnie mówiąc - sceptyczny stosunek do idei Wielkiego Tarnowa nie ma nic do tego) to jedno mnie tu trapi: jakie są prawne możliwości oddania takich kompetencji razem z budżetem do ich realizowania w ręce Rad Osiedi? Czy miasto może we własnym zakresie, nie naruszając jakichś ustaw i rozporządzeń MSWiA, zmieniać aż tak swój ustrój? Czy to jest w ogóle możliwe?


Autor tematu
Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

pb pisze:Temat decentralizacji był tu poruszany nie raz. O ile pomysł jest generalnie interesujący (mój - delikatnie mówiąc - sceptyczny stosunek do idei Wielkiego Tarnowa nie ma nic do tego) to jedno mnie tu trapi: jakie są prawne możliwości oddania takich kompetencji razem z budżetem do ich realizowania w ręce Rad Osiedi? Czy miasto może we własnym zakresie, nie naruszając jakichś ustaw i rozporządzeń MSWiA, zmieniać aż tak swój ustrój? Czy to jest w ogóle możliwe?
1. Oczywiście , że jest możliwe. Mamy statut Gminy Miasta Tarnowa, który określa dolną granicę wydatków przeznaczonych do dyspozycji Rad Osiedli ( min 0,5% dochodów własnych gminy ) na cele statutowe, a same statuty rad osiedli również są uchwalone przez Radę Miejską.

2. Możliwa jest również wewnętrzna umowa społeczna, że w uchwale budżetowej dysponujemy środkami w oparciu o określony algorytm, jasne zasady umieszczania zadań inwestycyjnych, proponowanych przez Rady Osiedli, w takich proporcjach jakie zaproponowałem

Tak, to jest do zrobienia!
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

A jaką prawną możliwość będą miały Rady Osiedli w organizowaniu przetargów np. na modernizację dróg? Żadną? Czyli pieniądze i tak wrócą do TZDMu. Czyli jedyne, co wchodzi w grę to 'umowa społeczna', co już jest niebezpieczne samo z nazwy, że nie będzie konsekwentnie prowadzone. Trzeba zagwarantować algorytm, który zadania wytypowane przez Rady Osiedli zobliguje 'władze centralne' miasta do ich wykonania bez możliwości ich pominięcia...

Proponuję to zostosować zanim zapragniesz zmieniania granic, dobrze to zrobi obecnym peryferiom jak Krzyż, Klikowa...


Autor tematu
Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

A jaką prawną możliwość będą miały Rady Osiedli w organizowaniu przetargów np. na modernizację dróg? Żadną? Czyli pieniądze i tak wrócą do TZDMu. Czyli jedyne, co wchodzi w grę to 'umowa społeczna', co już jest niebezpieczne samo z nazwy, że nie będzie konsekwentnie prowadzone. Trzeba zagwarantować algorytm, który zadania wytypowane przez Rady Osiedli zobliguje 'władze centralne' miasta do ich wykonania bez możliwości ich pominięcia...

Proponuję to zostosować zanim zapragniesz zmieniania granic, dobrze to zrobi obecnym peryferiom jak Krzyż, Klikowa...
ależ ja własnie o tym mówie :)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

Awatar użytkownika

Dawid D
Prytan
Posty: 226
Rejestracja: 21-04-2010, 20:04
Lokalizacja: Tarnów Pd

Post autor: Dawid D »

Hmmmm... trzeba coś zrobić by zachęcić Mieszkańców Gminy Tarnów to tego, by zgodzili się na poszerzenie granic administracyjnych Miasta. Na pewno młodzież będzie łatwiej przekonać do tej idei, jak ludzi starszych :-/

Przykład z życia wzięty - znaczna większość osób z klasy (która pochodzi z Gminy Tarnów) chce wejść do Tarnowa. Argumentują to między innymi: "Wolę mieszkać w mieście niż na wsi", "Może będzie więcej tańszych połączeń autobusowych z Tarnowem", "Wola Rzędzińska powinna wejść do Tarnowa - przynajmniej będziemy mieli ku*** nazwy ulic :-x " - To głos młodych mieszkańców Gminy Tarnów - kolegów z klasy ;) .

Osobiście pomysł włączenia Gminy Tarnów w granice administracyjne miasta popieram w 100%!


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Dawid D, punkt widzenia zmienia się z wiekiem, przeważnie po dwudziestce... Ja też byłem niegdyś, jeszcze w liceum zwolennikiem wejścia do Tarnowa, teraz jestem całkowicie przeciwny, po znajomych stwierdzam, że duża część dochodzi do tego samego wniosku.

Wola Rzędzińska jest dość trudna na wprowadzenie nazw ulic, bo to typowa wieś typu: łańcuchówka / rzędówka. Masz jedną długą ulicę i krótkie odnogi w pola poza tam dwoma czy trzema wyjątkami jak droga na Ładną, droga południowa, droga na Zaczarnie..., które zaburzają układ takiej typowej łańcuchówki czy rzędówki...

Co do komunikacji miejskiej strefowej faktycznie, trochę należy poprawić, mam na to kilka pomysłów...

Aha pragnę wytłumaczyć tym, którzy nie wiedzą, że Tarnów nie daje Gminie Tarnów komunikacji za darmo, bo duża część tak twierdzi... Gmina Tarnów płaci miastu za to grubo ponad 1 mln zł. rocznie... ZKM to nie instytucja charytatywna, Gmina Tarnów sowicie za to płaci... podobnie jak w przypadku umów na wywóz nieczystości itp.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Dawid, ja mieszkam w jednej z podtarnowskich wsi, które mogłyby zostać przyłączone do Tarnowa. I to co faktycznie piszesz ma jakiś sens, ale tylko dla ludzi młodych. Kiedyś może podobnie myślałem. Teraz bliżej mi 30 niż 20 więc i trochę inne myślenie:
"Wolę mieszkać w mieście niż na wsi"
Wolę jednak na wsi ;) Poza tym tylko administracyjnie będę mieszkać w mieście a fizycznie nadal na wsi.
Może będzie więcej tańszych połączeń autobusowych z Tarnowem
W mojej miejscowości bilet do Tarnowa szkolny kosztuje chyba 1,5. Komunikacja miejska nie będzie na pewno tańsza.
przynajmniej będziemy mieli ku*** nazwy ulic
Ja mam nazwy ulic :p Ale będziesz też musiał zmienić dowód, prawo jazdy, paszport i mnóstwo innych rzeczy gdzie jest podany adres.

Pewnie jak jesteś młody to widzisz same zalety. Kiedyś, jak pisze hurricane, jak będziesz starszy zobaczysz, że takie rozwiązanie na chwilę obecną daje praktycznie same negatywy dla mieszkańców obecnych wsi.

Nie twierdzę, że jestem przeciwnikiem takiego rozwiązania ale znając zaradność naszych włodarzy to nic dobrego z tego nie będzie. Pisałem już o tym kiedyś więc nie będę powtarzał - najlepszym przykładem jest Krzyż.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Uparłeś się z tym Krzyżem - w Mościcach mam dziurawe drogi, przez lata mieszkałem na Fąfary i poruszałem się Gumniską/Konarskiego/Narutowicza - TEŻ dziurawe. Ile lat czekaliśmy na remont Konarskiego?

Każda część miasta może powiedzieć że jest zaniedbywana - jadąc przez Krzyż ostatnio widziałem sporo nowego asfaltu - więc jako mieszkaniec Mościc twiedzę, że to Ci z Krzyża zabrali NASZĄ Mościcką forsę i remontują sobie drogi.

Nie ma tyle kasy by zrobić wszystko - nawet w super bogatych krajach jak USA sa dziurawe drogi - i to klasy naszych wojewódzkich.

Więc nie przesadzaj Halford - każda dzielnica czuje się pokrzywdzona.
9000 ml A Rh-


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

ja tam mieszkam "na wsi" (400m od granicy miasta ;) ) i dziur nie mam.. :mrgreen:
Ravir pisze:jako mieszkaniec Mościc twiedzę, że to Ci z Krzyża zabrali NASZĄ Mościcką forsę i remontują sobie drogi.
no własnie... na tym polega problem... to nie jest "WASZA MOŚCICKA kasa".... to jest WASZA TARNOWSKA kasa.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Ja o tym Wiem - tyle, że niektórzy jak Halford twierdzą, że Krzyż jest pomijany i że reszta się na Krzyzu "pasie". :mrgreen:

Dlatego postanowiłem walczyć o Mościce. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
9000 ml A Rh-


Autor tematu
Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

tarnowiack pisze:ja tam mieszkam "na wsi" (400m od granicy miasta ;) ) i dziur nie mam.. :mrgreen:
Ravir napisał/a:
jako mieszkaniec Mościc twiedzę, że to Ci z Krzyża zabrali NASZĄ Mościcką forsę i remontują sobie drogi.

no własnie... na tym polega problem... to nie jest "WASZA MOŚCICKA kasa".... to jest WASZA TARNOWSKA kasa.
Cieszę się, że mój postulat decentralizacji kompetencji w inwestycjach drogowych na rzecz Rad Osiedli - jest tak potrzebny! Wtedy będzie i mościcka i krzyska "kasa" :)
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?


tarnowiack
Archont
Posty: 849
Rejestracja: 27-01-2010, 17:33

Post autor: tarnowiack »

no i brawo :)

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Ravir pisze:Każda część miasta może powiedzieć że jest zaniedbywana - jadąc przez Krzyż ostatnio widziałem sporo nowego asfaltu - więc jako mieszkaniec Mościc twiedzę, że to Ci z Krzyża zabrali NASZĄ Mościcką forsę i remontują sobie drogi.

Pisałem juz o tym, ale powtórzę. Na cały rok 2010 TZDM zaplanował w Krzyzu remont 1/3 długości ulicy Jaracza i tyle. I nawet tego nie dotrzymał. Rzekomo nie było pieniędzy na remont mniejszych ulic w mieście, choć Jaracza trudno zaliczyć do tych mniej ważnych. Dzisiaj moge powiedzieć głośno - dyrektor TZDM jest kłamcą. Przez cały rok 2010 TZDM nie zrobił w całym Krzyzu nawet pół metra ulicy.

W ciągu mniej więcej 10 ostatnich lat w Krzyżu zrobiono ulicę Krzyską (1/3 tej ulicy nie leży w Krzyzu, ale niech będzie - można powiedzieć, że to główna arteria w tej dzielnicy), częściowo Nowodąbrowska (która już zaczyna się rozpadać, kiedy oddany zostanie nowy węzeł komunikacyjny Nowodąbrowska będzie już pewnie całkim dziurawa ale i niepotrzebna) i dosłownie kilka mniejszych ulic. Większość ulic w Krzyzu to nie tylko ulice dziurawe, ale także po prostu ulice gruntowe, które jeszcze nie rozpadły się całkowicie tylko dlatego, że mieszkancy we własnym zakresie utwardzają je czym sie da. Jadąc od szkoły w Krzyżu do granicy miasta można na palcach jednej ręki policzyc ulice z nawierzchnią asfaltową (Węgrzyna, Modrzejewskiej, Fałata, Wiśniowa, to chyba wszystkie). Gdy pada deszcz lepiej się tu nie zapuszczać sie bez gumowców. Podobnie wygląda to w przypadku przecznic do ulicy Nowodąbrowskiej.

Proszę cię, nie porównuj więcej stanu dróg krzyskich do mościckich. To bezcelowe.

W ogóle proszę nie porównuj poziomu miejskich inwestycji w Krzyzu do Mościc. Co prawda przy udziale miasta zrobiono krzeselka na boisku Iskry, ale w tym czasie miasto przejęło pod swoją opiekę obiekty Jaskółki.

Chcesz jeszcze zapytać o forsę, którą zabrał ci Krzyż?


Racjonalista
Prytan
Posty: 196
Rejestracja: 03-05-2010, 16:16

Post autor: Racjonalista »

Z tego co się orientuję, to w Krzyżu (zresztą w Klikowej też) znaczna część gruntów przez które biegną ulice znajduje się w prywatnych rękach. TZDM podobno już nie raz proponował właścicielom tych działek żeby zrzekli się tych części, na których znajduje się droga, ale odpowiedzi są zawsze negatywne, więc miasto nie ma jak przeprowadzić remontów. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Awatar użytkownika

pb
Rhetor
Posty: 2004
Rejestracja: 06-10-2010, 13:47
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: pb »

Racjonalista pisze:Z tego co się orientuję, to w Krzyżu (zresztą w Klikowej też) znaczna część gruntów przez które biegną ulice znajduje się w prywatnych rękach. TZDM podobno już nie raz proponował właścicielom tych działek żeby zrzekli się tych części, na których znajduje się droga, ale odpowiedzi są zawsze negatywne, więc miasto nie ma jak przeprowadzić remontów. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Poprawiam cię. Sam mieszkam przy gruntowej ulicy, która w 100% należy do miasta. Argument TZDM jest taki: na ulice w Krzyżu nie ma pieniędzy. Tak powiedział dyrektor TZDM podczas spotkania z mieszkańcami dzielnicy.

ODPOWIEDZ