"Tanie paliwo" w Tarnowie

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Cubaza
Rhetor
Posty: 3825
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

sylw3st3r pisze:ciekawe co z tą drugą "tanią stacją" w Tarnowie co miała powstać jakoś tam nie zauważyłem postępów na MPK ...
Ależ jest ;) Pojawiła się na gumniskiej. Dokładnie to w budynku MPGK. Ja nie wiem dlaczego pojawiły się dwie tanie stacje zaraz obok siebie, ale widać tak miało być.


toomas
Archont
Posty: 603
Rejestracja: 20-09-2009, 18:27
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: toomas »

Dzisiaj na Olenie na Tuchowskiej też widziałem po 5.05


Bastekxyz
Archont
Posty: 947
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Post autor: Bastekxyz »

Dzisiaj wyjątkowo tankowałem na Shell'u przy McDrive PB95 po 5.04zł ;x bo Orlen miał legalizację sond.


sylw3st3r
Archont
Posty: 718
Rejestracja: 04-11-2009, 00:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: sylw3st3r »

:O a jest tam lpg ? i w jakiej cenie orientuje się ktoś :>??

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6905
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Obrazek
Niestety pamiętam te czasy...
i teraz mnie szlag trafia...


aaee
Archont
Posty: 664
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Post autor: aaee »

13 lat temu to była inna sytuacja.
Ropy ubywa...

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6905
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Rzeczywiście, a o tym słyszałeś?
Bo ja tak i wcale mnie nie dziwi, że nikt tego nie wykorzystuje, przecież koncerny naftowe muszą zarabiać...


aaee
Archont
Posty: 664
Rejestracja: 03-03-2011, 14:49

Post autor: aaee »

No tak, ciekawe.
I też nie dziwię że tego nie wykorzystują....
Były by to straszne straty dla koncernów tak jak napisałeś...


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

LordRuthwen pisze: Niestety pamiętam te czasy...
i teraz mnie szlag trafia...
Lordzie, ale kiedyś też były pensje.
Średnia z 1998: 1.239,49 zł brutto.
Minimalna: 500 zł brutto.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6905
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

halford, minimalna niewiele się różni, ale wtedy za te 500 zł można było żyć, teraz za minimum nie wyżyjesz.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11715
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

LordRuthwen pisze:Rzeczywiście, a o tym słyszałeś?
Bo ja tak i wcale mnie nie dziwi, że nikt tego nie wykorzystuje, przecież koncerny naftowe muszą zarabiać...
A orientujesz się ile kosztowałby litr takiej śmieciowej benzyny ?

LordRuthwen pisze:halford, minimalna niewiele się różni, ale wtedy za te 500 zł można było żyć, teraz za minimum nie wyżyjesz.
E chyba coś poplątałeś. Obecnie za minimalną możesz nabyć mniej więcej średnio o 50 % więcej rzeczy niż wówczas.
W 1998 roku minimalna pensja wynosiła 500 zł. Czyli można było kupić za nią 271 litrów benzyny obecnie za minimalną kupisz 275 litrów. (nie przeliczałem z brutto na netto). Nawet benzyna, która faktycznie bardzo zdrożała relatywnie jest nieco tańsza.
W 1998 roku najtańszy chleb kosztował jakieś 1,3 zł . Obecnie około 2,5 złotego.
W 1998 za minimalną miałeś 384 bochenki obecnie 554. Uwzględniając że jest teraz jest to chleb o 25% mniejszy dalej masz 415 bochenków za minimalną. Wrażenie, że wówczas można było kupić więcej bierze się stąd że i apetyty mamy większe niż w latach 90.


Edit: Zrobiłem na szybko obliczenia. W 1998 roku pensja minimalna wynosiła 500 zł.
Jeżeli uwzględnimy inflację (średnio 3,96% rocznie) za towary warte wówczas 500 złotych obecnie musisz zapłacić 857 złotych. Pensja minimalna to 1386 zł zatem na "szaleństwa" przy zachowaniu standardu życia z 1998 zostaje Ci 529 złotych.
Obliczenia nadal na kwotach brutto - nie chciało mi się przeliczać tego na netto i szukać progów zwolnień od podatku z 1998 roku. Jeżeli przeliczyć to na netto różnica była by odrobinę korzystniejsza. (zmienił się PIT z 19 na 18 oraz obniżono stawkę rentową o ileś tam %).
Jak ktoś chce mogę podesłać plik z excella ale i zwykły wzór na % składany się sprawdzi.
Ostatnio zmieniony 24-03-2011, 20:47 przez defekator, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

aaee, sorry ale nie do końca... według czarnych scenariuszy z lat 80-tych ropa miała się skończyć do 2015 roku ;P, co chwila straszą, że się kończy... tak kończy się powoli np. na Bliskim Wschodzie, nie chce wiedzieć co się tam stanie jak się tam skończy ropa... Ale ci co straszą nie mówią, że praktycznie złoża zczerpywane są zastępowane nowymi odkryciami oraz ropą niekonwencjonalną praktycznie w stosunku 1:1... Lobby paliwowe o tym nie mówi, bo by mniej zarabiało...

Wracając do sedna jak tam ceny w Tarnowie? Nadal 5,09 od kreski wszędzie? W Krakowie się uspokoiło po pompowaniu balona, dziś widziałem benzynę na koncernowej stacji znów z czwórką na początku, narazie tylko jedną, bo ON już schodzi na wielu stacjach poniżej 5 zł.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11715
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

hurricane pisze:aaee, sorry ale nie do końca... według czarnych scenariuszy z lat 80-tych ropa miała się skończyć do 2015 roku ;P, co chwila straszą, że się kończy... tak kończy się powoli np. na Bliskim Wschodzie, nie chce wiedzieć co się tam stanie jak się tam skończy ropa... Ale ci co straszą nie mówią, że praktycznie złoża zczerpywane są zastępowane nowymi odkryciami oraz ropą niekonwencjonalną praktycznie w stosunku 1:1... Lobby paliwowe o tym nie mówi, bo by mniej zarabiało...
Żadnego Peak Oil nie będzie. Im mniej ropy zostanie tym będzie ona droższa a zatem bardziej będą się opłacały paliwa alternatywne, tak, że na długo przed wyczerpaniem zasobów ropy będziemy już używać innych paliw. Cywilizację jak zwykle uratuje zwykła chciwość i chęć zysku ;)
A wg pierwszych prognoz ropa miała się skończyć gdzieś w połowie lat 70 ubiegłego wieku ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Post autor: hurricane »

Peak Oil nie będzie to prawda, ja tylko mówiłem, że ilość zasobów wydobywalnych utrzymuje się od prawie dwóch dekad na podobnym poziomie.
Zapraszam na Internetową Stację Meteo Tarnowiec - meteo.tarnowiec.prv.pl


Bastekxyz
Archont
Posty: 947
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Post autor: Bastekxyz »

Valdi Zbylitowska PB95 - 4.99

ODPOWIEDZ