Tarnów w Wikipedii

Wiadomości "z miasta".
Awatar użytkownika

Robert77
Obywatel
Posty: 85
Rejestracja: 26-02-2011, 10:42
Lokalizacja: Tarnów/Parkowa

Post autor: Robert77 »

Co do straży granicznej to przecież prawda :mrgreen:
Strona WWW SG

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Keleos pisze:Ciekawe ile prac magisterskich z historii ma te informacje z wikipedii, które omówił Macumba ; )
W roku 1327 rycerz Spycimir herbu Leliwa, protoplasta rodu Tarnowskich, kasztelan i wojewoda krakowski, pierwszy dostojnik świecki w Królestwie Polskim, zaufany króla Władysława Łokietka, na drodze targów z rycerzem Leonardem herbu Rawicz, nabył wieś, nazywaną później Tarnów Wielki. Na jej obszarze 3 lata później założył swoje prywatne miasto – Tarnów. Przywilej nadany przez króla Władysława Łokietka pozwolił na przeniesienie wsi Tarnów Wielki na prawo miejskie niemieckie (teutońskie). Dokument wystawiono 7 marca 1330 roku w kancelarii króla na pergaminie. Przywilej ten znajdował się w archiwum miejskim na ratuszu w Tarnowie do ok. 1830 roku. Po tej dacie los jego nie jest znany, dopiero w drugiej połowie XIX wieku został przywieziony z Paryża do Krakowa z częścią zbiorów Książąt Czartoryskich. Obecnie przechowywany jest w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie.

U mnie jest tak, może mi ktoś korektę zrobić jak chce, będę wdzięczny.
moje źródła trojaczki tarnowskie, tarnow.pl, muzeum, przewodnik, i coś tam jeszcze na pewno było

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 757
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

Jako że nie znoszę Wikipedii, i w ogóle tam nie zaglądam, to poczytałam sobie o Tarnowie i takich głupot to ja dawno nie widziałam. Coś o Bazylice Katedralnej:

Nawa północna:
kaplica św. Anny (1514, sklepienie gwiaździste, renesansowy nagrobek trzech Janów Tarnowskich (w tym Jana Amora Iuniora Tarnowskiego) o wysokości 14m, wykonany z czerwonego marmuru po 1536 przez Jana Marię Padovano lub Santi Gucciego)


Tak sie zastanawiam czy pisał to ktoś kto w ogóle wie gdzie Tarnów się znajduje, nie mówiąc już o wiedzy o tarnowskich zabytkach.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Do Dominika

"W roku 1327 rycerz Spycimir herbu Leliwa, protoplasta rodu Tarnowskich, kasztelan i wojewoda krakowski, pierwszy dostojnik świecki w Królestwie Polskim, zaufany króla Władysława Łokietka, na drodze targów z rycerzem Leonardem herbu Rawicz, nabył wieś, nazywaną później Tarnów Wielki. Na jej obszarze 3 lata później założył swoje prywatne miasto – Tarnów. Przywilej nadany przez króla Władysława Łokietka pozwolił na przeniesienie wsi Tarnów Wielki na prawo miejskie niemieckie (teutońskie). Dokument wystawiono 7 marca 1330 roku w kancelarii króla na pergaminie. Przywilej ten znajdował się w archiwum miejskim na ratuszu w Tarnowie do ok. 1830 roku. Po tej dacie los jego nie jest znany, dopiero w drugiej połowie XIX wieku został przywieziony z Paryża do Krakowa z częścią zbiorów Książąt Czartoryskich. Obecnie przechowywany jest w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie".

Wszystko jest w porządku. Można ewentualnie tekst uzupełnić, ale częściowo będą to hipotezy: a) wieś Tarnów Wielki składała się z dwóch części, pierwsza należała nie wiadomo od jak dawna do Spycimira, a druga do Leonarda Rawity (być może z nim spokrewnionego). Tę drugą Spycimir uzyskał drogą wymiany (na wieś Dębiany w pow. wiślickim). Na terenie pierwszej części Spycimir założył miasto, na terenie drugiej przedmieście. Król wszystkie miejscowości Spycimira przeniósł na prawo niemieckie, a dodatkowo na terenie wsi Tarnów Wielki pozwolił mu lokować miasto zorganizowane na wzór Krakowa. Oczywiście, nie oznacza to, że król lokował miasto, jak głosi napis na pomniku przy Wałowej. Była to całkowicie inicjatywa Spycimira, jego własność i pieniądze.


Navyy
Prytan
Posty: 144
Rejestracja: 31-07-2010, 09:39

Post autor: Navyy »

Coś mi się nie zgadza na Wikipedii z Miastami partnerskimi:

Biała Cerkiew – Ukraina
Blackburn – Wielka Brytania
Casalmaggiore - Włochy
Kiskõrös – Węgry
Kotłas – Rosja
Nowy Sącz - Polska
Tarnopol – Ukraina
Trenczyn – Słowacja
Schoten - Belgia
Veszprém – Węgry
Warszawa - Polska
Winnica - Ukraina

Ne za dużo?

Baxton nie wiem, czemu ale mam wrażenie, że piszesz o mnie :P Jeśli chodziło Ci o mnie jako Navyy, czy Stradie jak kto woli, to niestety muszę Ciebie zmartwić, bo nigdy nie grzebałem w Wikipedii, a takich głupot to nawet gdybym się skupił to bym nie wymyślił ;)


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Do Figi

Myślę, że pisał to jakiś małolat może w dobrej wierze, ale wszystko mu się pomieszało i nie chciało się sprawdzić. Niestety, cały czas idzie to w świat.


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

Navyy, ale co za dużo? W raporcie miasta za rok 2010, na liście miast/regionów, z którymi Tarnów współpracuje (współpraca międzynarodowa), jest 10 pozycji... jest także Casalmaggiore, jest Veszprem (jako tamtejsze województwo), jest ukraińska Winnica...


Navyy
Prytan
Posty: 144
Rejestracja: 31-07-2010, 09:39

Post autor: Navyy »

No to widzę, że lista się powiększyła :) To cieszy! Ale kiedy na tabliczkach się pojawią przy wjeździe do miasta?

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

@ Macumba: Dziękuje :)


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Ale ktoś uparty! Znów się Oaza pojawiła w Dzielnicach, a jakiś mądry redaktor Wiki to zaakceptował.
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


norbertb
Obywatel
Posty: 14
Rejestracja: 19-07-2011, 22:28
Lokalizacja: Tarnów Krzyż

Post autor: norbertb »

Navyy pisze:Coś mi się nie zgadza na Wikipedii z Miastami partnerskimi:

Biała Cerkiew – Ukraina
Blackburn – Wielka Brytania
Casalmaggiore - Włochy
Kiskõrös – Węgry
Kotłas – Rosja
Nowy Sącz - Polska
Tarnopol – Ukraina
Trenczyn – Słowacja
Schoten - Belgia
Veszprém – Węgry
Warszawa - Polska
Winnica - Ukraina

Ne za dużo?
Nie, sam niedawno stworzyłem ten dział na podstawie:
http://www.tarnow.pl/index.php/pol/Mias ... artnerskie


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Edytuję właśnie na wiki hasło 'Tarnów' i znalazłem przy okazji na Edunecie informację że TZDM jest placówką oświatową... ktoś mi to wyjaśni?
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11090
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Eredhel, no bo oni się cały czas uczą jak się robi ścieżki, sygnalizację itd. :)

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 792
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Post autor: gumini_0317 »

Moje uwagi:
*Przy zabytkach dwa razy wymienione są kościoły. Raz w "zabytki" a raz w "Kościoły zabytkowe".
*Transport>>Komunikacja miejska. "W mieście prawie wszędzie (oprócz ścisłego Starego Miasta) można dojechać autobusem". Ja wiem, że kiedyś dziewiątki jeździły Wałową, ale nie przesadzajmy. 9 zatrzymuje się obok Burku, a wiele autobusów obok Seminarium. Z obu miejsc do rynku jest kilka minut. W Krakowie jest dużo dalej. Ktoś pomyśli, że w Tarnowie to się 5 km od rynku autobusy zatrzymują. Spece od MPK wiedzą o co kaman. :D
*W sekcji "Transport" tramwaje warto umieścić nad koleją. Tak to komunikacja miejska jest rozdzielona.
*Sekcja "Edukacja" wymaga przebudowy. Puste informacje zajmujące dużo miejsca np. "W Tarnowie funkcjonuje szereg szkół policealnych." :shock:
*"Jan Paweł II w Tarnowie" wg mnie jest niepotrzebne.


Autor tematu
Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

dublujące się kościoły usunięte, a edukacja nieco przeformatowana ;)


@Gościnny
No tak... takie dziury dziś mijałem jadąc na rowerze że głowa mała :)
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]

ODPOWIEDZ