Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Nie będzie tam ani baszty, ani schodów. Zostanie w tym miejscu tylko zakratowany otwór w murze. Gdyby zaznaczyć choćby kostką narys fundamentów, to przynajmniej byłoby wiadomo, że prowadził kiedyś do baszty. Koszt postawienia na zachowanych fundamentach nowej baszty byłby zbliżony do kosztów fontanny z układem słonecznym.


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Tu macie przykład, że jak się chce to się da. 12 lat trwała rekonstrukcja tego zamku. Nie było planów, szkiców, rysunków, malowideł, nic. Rekonstrukcja opierała się tylko o zarys ruin. Dało się. U nas się nie da. http://www.zamekbobolice.pl/

Awatar użytkownika

Baxon
Thesmothetai
Posty: 1374
Rejestracja: 15-09-2009, 21:33
Kontakt:

Post autor: Baxon »

Macumba pisze:Nie będzie tam ani baszty, ani schodów. Zostanie w tym miejscu tylko zakratowany otwór w murze. Gdyby zaznaczyć choćby kostką narys fundamentów, to przynajmniej byłoby wiadomo, że prowadził kiedyś do baszty. Koszt postawienia na zachowanych fundamentach nowej baszty byłby zbliżony do kosztów fontanny z układem słonecznym.
Zaznaczenie OK, tylko z głową to należy zrobić, bo ciekaw jestem kto wie, że ciemniejsza kostka w Bramie Pilzneńskiej to właśnie zarys owej bramy? Ja się dowiedziałem dopiero 2-3 lata temu ze "Spacerów po Tarnowie" A. Sypka, a łażę tamtędy co chwilę... Z poziomu przechodnia nie zawsze widać zamierzenia twórcy.

Awatar użytkownika

hightower
Prytan
Posty: 246
Rejestracja: 13-09-2011, 23:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: hightower »

przeca z tego mogła by być doskonała kasa dla właściciela, w tym momencie są tam ludzie, gdzie nie ma za bardzo co zwiedzać + reklama dla miasta jak ktoś pisał...
szkoda bo za naście lat będzie tam albo stacja benzynowa:) albo kszoki.

nie rozumiem, za pewne chodzi o kapustę - były podejmowane dwakroć prace przy odkopaniu ale nie zdążyli za wiele zrobić.

natomiast tam w dolnej części poniżej trzeba zejść - jest takie jakby wejście - szczelina w murze - był tam kto ? czy nora dla śmieci ?
Agencja interaktywna hauerpower.com. SEO, kampanie Ads. Projektowanie UX/UI. Dedykowane wdrożenia Wordpress.


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Baxon pisze:
Macumba pisze:Nie będzie tam ani baszty, ani schodów. Zostanie w tym miejscu tylko zakratowany otwór w murze. Gdyby zaznaczyć choćby kostką narys fundamentów, to przynajmniej byłoby wiadomo, że prowadził kiedyś do baszty. Koszt postawienia na zachowanych fundamentach nowej baszty byłby zbliżony do kosztów fontanny z układem słonecznym.
Zaznaczenie OK, tylko z głową to należy zrobić, bo ciekaw jestem kto wie, że ciemniejsza kostka w Bramie Pilzneńskiej to właśnie zarys owej bramy? Ja się dowiedziałem dopiero 2-3 lata temu ze "Spacerów po Tarnowie" A. Sypka, a łażę tamtędy co chwilę... Z poziomu przechodnia nie zawsze widać zamierzenia twórcy.
Dlaczego np. Gdańsk jest piękny? Dlatego, że ma zarysy z kostek brukowych na chodniku? Nie! Dlatego, że go odbudowano, zrekonstruowano. Tu ładne zdjęcie Gdańska w 1945 http://www.google.pl/imgres?imgurl=http ... CEAQ9QEwAw

Cała starówka to rekonstrukcja. Dla mnie osobiście nie podejmowanie decyzji o rekonstrukcji ( odbudowie choć tego co można zrekonstruować według zarysu ) zamku Tarnowskich to skandal.

Awatar użytkownika

hightower
Prytan
Posty: 246
Rejestracja: 13-09-2011, 23:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: hightower »

skandal, skandalem. nic się w tej materii nie zmieni, gdyby miało to zapewne stało by się to lata temu.
Agencja interaktywna hauerpower.com. SEO, kampanie Ads. Projektowanie UX/UI. Dedykowane wdrożenia Wordpress.

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 755
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

Dziś przechodziłam ulicą Wałową, obok pomnika Bema i zauważyłam, że przy tym małym przejściu w murze, zostały skute schodki, a w otworze zainstalowano kratę. Czy wiecie może, czy to tak już na wieki wieków? Jak dla mnie pomysł nie do końca trafiony.


Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Ktoś już gdzieś wspominał że tak zostanie :/
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Cubaza
Rhetor
Posty: 3809
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Ja byłem pewny, że jednak schody wrócą na swoje miejsce ;/ Jednak bardzo, ale to bardzo się pomyliłem i moim zdaniem ten pomysł jest chybiony. Szkoda, że te schody znikną :(


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

No ktoś to zje...na maksa.Przejście tamtędy miało swój urok. Jeszcze lepiej by było gdyby odbudowano basztę jaka tam stała i przejście zrobiono w niej. No ale to by trzeba pomyśleć, a tu nie ma myślących. Lepiej budować fontanny fuszerki.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6889
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Kurna i teraz do Alchemika będę dookoła musiał naginać ;(


Dom
Archont
Posty: 802
Rejestracja: 06-10-2010, 13:53

Post autor: Dom »

To byl jeden z ciekawszych zakątków, szkoda.

Awatar użytkownika

figa
Archont
Posty: 755
Rejestracja: 19-07-2011, 21:55

Post autor: figa »

Szkoda tego przejścia. Miało swój urok. Było takie "magiczne" jak dla mnie. Zdecydowanie ktoś nie pomyślał zgadzając się na zamknięcie tego przejścia.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Wybrano rozwiązanie nieco bez sensu. Zakratowany otwór w murze za pomnikiem Bema na wysokości 1,5 m nie wygląda ani na otwór okienny, ani wejściowy. Jeśli był on wejściem do baszty, to trudno będzie się tego domyśleć. Potrzebna jest jakaś informacja do czego on slużył, a najlepiej zaznaczenie przebiegu fundamentów baszty.
Zmieniając nieco temat: wokół bimy odsłonięto zachowane mury ze schodami i oryginalną kamienną posadzką z XVII w. Mam nadzieję, że tego po prostu nie zasypią.
Załączniki
Ruiny synagogi.JPG


wejss
Rhetor
Posty: 1649
Rejestracja: 09-05-2011, 20:56

Post autor: wejss »

Możesz być pewny, że to zasypią...jak całą resztę takich miejsc w Tarnowie.

ODPOWIEDZ